Softball

8U

ELITE SPRING CHAMPIONSHIPS - LONGWOOD

Mar 11 - 12, 2023
Longwood, FL

Pool Standings

8U
Team W L
RD
RS
RA
Central Florida Suns 8u (DELTONA, FL) 2 0 14 33 19
Lake County Tigers (Eustis, FL) 1 0 8 43 22
Oviedo Extreme 10u (Oviedo, FL) 1 0 8 42 29
Warriors (Apollo Beach, FL) 1 1 0 25 21
Typhoons (Lakeland, FL) 1 1 2 24 21
The Force (St. Johns, FL) 1 1 0 31 30
WVAC xtreme Divas (Debary, FL) 1 1 -1 25 31
SnakeBite (Ocala, FL) 0 2 -15 19 35
Space Coast Titans 8U - OWENS (Titusville, FL) 0 2 -16 8 42

Schedule

Filter by:

Saturday, March 11, 2023
Game Time Location Team Score Team
P1 8:00 AM Soldiers Creek Sport - Field 5 Central Florida Suns 8u
10 4 Typhoons
P4 8:00 AM Soldiers Creek Sport - Field 6 Lake County Tigers
19 19 Oviedo Extreme 10u
P5 9:30 AM Soldiers Creek Sport - Field 5 The Force
15 23 Central Florida Suns 8u
P8 9:30 AM Soldiers Creek Sport - Field 6 WVAC xtreme Divas
10 23 Oviedo Extreme 10u
P6 11:00 AM Soldiers Creek Sport - Field 5 Typhoons
20 11 SnakeBite
P7 11:00 AM Soldiers Creek Sport - Field 6 Space Coast Titans 8U - OWENS
3 24 Lake County Tigers
P3 12:30 PM Soldiers Creek Sport - Field 6 SnakeBite
8 15 WVAC xtreme Divas
P9 12:30 PM Soldiers Creek Sport - Field 5 Warriors
7 16 The Force
P2 2:00 PM Soldiers Creek Sport - Field 6 Warriors
18 5 Space Coast Titans 8U - OWENS
Sunday, March 12, 2023
Game Time Location Team Score Team
B1 8:00 AM Soldiers Creek Sport - Field 3 [8] SnakeBite
9 19 [9] Space Coast Titans 8U - OWENS
B3 8:00 AM Soldiers Creek Sport - Field 2 [4] Warriors
16 15 [5] Typhoons
B4 8:00 AM Soldiers Creek Sport - Field 5 [2] Lake County Tigers
15 9 [7] WVAC xtreme Divas
B5 8:00 AM Soldiers Creek Sport - Field 6 [3] Oviedo Extreme 10u
11 17 [6] The Force
B2 9:30 AM Soldiers Creek Sport - Field 3 [1] Central Florida Suns 8u
15 2 [9] Space Coast Titans 8U - OWENS
B7 9:30 AM Soldiers Creek Sport - Field 6 [2] Lake County Tigers
14 13 [6] The Force
B9 9:30 AM Soldiers Creek Sport - Field 2 [8] SnakeBite
5 16 [7] WVAC xtreme Divas
B10 9:30 AM Soldiers Creek Sport - Field 5 [5] Typhoons
11 18 [3] Oviedo Extreme 10u
B6 11:00 AM Soldiers Creek Sport - Field 3 [1] Central Florida Suns 8u
18 14 [4] Warriors
B11 11:00 AM Soldiers Creek Sport - Field 2 [7] WVAC xtreme Divas
6 15 [3] Oviedo Extreme 10u
B8 12:30 PM Soldiers Creek Sport - Field 3 [1] Central Florida Suns 8u
12 18 [2] Lake County Tigers

Bracket

Gold Bracket
Silver Bracket
[3] Oviedo Extreme 10u
[2] Lake County Tigers
[4] Warriors - 16
B3 - Sun 3/12 8:00AM Soldiers Creek Sport - Field 2
[5] Typhoons - 15
[7] WVAC xtreme Divas - 6
B11 - Sun 3/12 11:00AM Soldiers Creek Sport - Field 2
[3] Oviedo Extreme 10u - 15
[8] SnakeBite - 5
B9 - Sun 3/12 9:30AM Soldiers Creek Sport - Field 2
[7] WVAC xtreme Divas - 16
[8] SnakeBite - 9
B1 - Sun 3/12 8:00AM Soldiers Creek Sport - Field 3
[9] Space Coast Titans 8U - OWENS - 19
[1] Central Florida Suns 8u - 18
B6 - Sun 3/12 11:00AM Soldiers Creek Sport - Field 3
[4] Warriors - 14
[1] Central Florida Suns 8u - 12
B8 - Sun 3/12 12:30PM Soldiers Creek Sport - Field 3
[2] Lake County Tigers - 18
[1] Central Florida Suns 8u - 15
B2 - Sun 3/12 9:30AM Soldiers Creek Sport - Field 3
[9] Space Coast Titans 8U - OWENS - 2
[2] Lake County Tigers - 15
B4 - Sun 3/12 8:00AM Soldiers Creek Sport - Field 5
[7] WVAC xtreme Divas - 9
[5] Typhoons - 11
B10 - Sun 3/12 9:30AM Soldiers Creek Sport - Field 5
[3] Oviedo Extreme 10u - 18
[2] Lake County Tigers - 14
B7 - Sun 3/12 9:30AM Soldiers Creek Sport - Field 6
[6] The Force - 13
[3] Oviedo Extreme 10u - 11
B5 - Sun 3/12 8:00AM Soldiers Creek Sport - Field 6
[6] The Force - 17